انواع روش تخرب بتن

انواع روش تخرب بتن

تخریب بتن به روش دستگاه های پنو ماتیکی و هیدرولیکی:

این دستگاه های تخریبی به صورت عمومی برای تخریب بتن پیاده رو ها ، پل ها و فونداسیون ها استفاده  میشود.میزان تخریب بتن با این روش معمولا بستگی به مقاومت بتن ، میزان میلگرد های به کار رفته در بتن و اندازه چکش تخریب دارد.

این دستگاه ها می توانند میزان تخریب بالایی داشته باشند و در برخی شرایط  که ممکن است دسترسی سخت داشته باشد از راه دور کنترل شوند ، ام از معایب این روش میتوان به تولید صدا و گرد وغبار ولرزش اشاره کرد.

قابلیت مانور ودسترسی آسان ، قابلیت کنترل از راه دور و قابلیت استفاده برای تخریب در زیر آب از جمله ویژگی های این روش است.

انواع روش تخرب بتن

تخریب تحت فشار:

زمانی که تخریب بدون سر وصدا و بدون ایجاد گرد وخاک و لرزش مد نظر باشد از روش های  تخریب تحت فشار بتن استفاده می شود.این روش شامل تخریب تحت فشار مکانیکی و شیمیایی می شود ، در روش مکانیکی تخریب توسط فشار زیاد توسط ماشین آلات ودستگاه های جدا کننده با فشار هیدرولیکی ایجاد شده خرد می شود.در روش شیمیایی ، مواد منبسط شونده شیمیایی درون یک الگوی خاص از سوراخ ها ریخته می شود و با منبسط شدن این مواد درون بتن ، تخریب انجام میشود.

بتن تخریب شده سپس به راحتی توسط دست یا جرثقیل جمع آوری می شود ، این روش ها برای تخریب بتن با سر و صدای کم و بدون آلودگی کاربرد دارند که در هر دو روش سوراخ هایی در بتن ایجاد می شود که از طریق وارد شدن نیروی جانبی تخریب را انجام می دهند.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  آشنایی با تخریب کننده بتن

مزایاو معایب تخریب تحت فشار مکانیکی:

  • ارزان ، سرو صدای خیلی کم ، عدم ایجاد لرزش
  • استفاده از دستگاه های کر گیری سر الماسی صدا ولرزش را به مقدار زیادی کاهش می دهد ولی قیمت تمام شده آن گران تر است.
  • ایجاد سوراخ های اولیه مقداری سر وصدا و لرزش ایجاد می کند.
  • کنترل جهت حرکت ترک ها و تخریب بتن می تواند با دشواری همراه باشد.
  • دستگاه های تخریب دستی ویا ماشینی ممکن است با میلگرد های تسلیح برخورد کنند.

مزایا ومعایب تخریب با مواد شیمیایی

  • روش پر هزینه تر تخریب با کمک فشار
  • می تواند به شکل کنترل شده ای بتن را تخریب کند.
  • بدون سر وصدا ، بدون لرزش ، بدون گرد وغبار و یا گرد وغبار کم.
  • تغییرات دمایی زیاد می تواند اثر آن را کم کند.
  • انواع روش تخرب بتن

تخریب با استفاده از جرثقیل

این روش یکی از متداول ترین روش های تخریب ساختمان است.در این روش یک آونگ بزرگ و با وزن زیاد با کمک جرثقیل مورد استفاده قرار می گیرد.این روش برای تخریب سازه های بنایی وبتنی کاربرد دارد. در برخی موارد این آونگ ممکن است به جای ضربه زدن از بالا روی ساختمان رها گردد.

اما این روش برای هر کاربردی مناسب نیست  و موجب ایجاد سر وصدا ، لرزش وگرد وغبار زیادی می شود.همچنین تنها اپراتور های کرین با مهارت بالا می توانند این روش را اجرا کنند.

تخریب بتن به کمک مواد منفجره

زمانی که حجم زیادی از بتن باید تخریب شود از مواد منفجره  استفاده می شود. این مواد منفجره داخل سوراخ هایی که از قبل مشخص شده قرار می گیرد و پس از انفجار ، سازه را به قطعات کوچکتر تبدیل می کنند.این روش بر اساس نتیجه مورد نظر می تواند به شکل های مختلفی انجام شود.

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  کتراک و استفاده از کتراک

لرزش و انفجار هوای اطراف میتواند به سازه های مجاور آسیب وارد کند ، به همین دلیل اجرای این روش باید با رعایت استاندارد های بالا و ایمنی کامل همراه باشد.

انواع روش تخرب بتن