کتراک 12 ساعته

کتراک 12 ساعته

کتراک ماده ای غیرمنفجره به شکل پودری سفید رنگ است که وقتی با آب مخلوط می کنیم به شکل دوغاب می شود و برای تخریب سنگ و بتن به کار می رود این ماده درون شکافهایی که در سنگ یا بتن ایجاد شده ریخته می شود و با اعمال نیروی انبساط فشارباعث شکستن سنگ وبتن می شود و بیشترین بازدهی را نسبت به مواد دیگر دارد وهمچنین به دلیل ارزان بودن قیمت و سازگاری که با محیط زیست دارد بسیار مورد استقبال معدنکاری قرار گرفته است.

کتراک 12 ساعته

مزایای استفاده ازمواد منبسط شونده کتراک:

معمولا از کتراک در مناطق کوهپایه ای،احداث مترو واحداث تونل ها و یا معادنی که درنزدیکی منازل مسکونی و یا خطوط لوله قرار دارند استفاده می شودچون صدای مهیبی ایجاد نمی کند و خطر پرتاب شدید سنگ ندارد.

استفاده ازمواد منفجره آتش زا از نظر امنیتی مشکل ایجاد می کند و وقت و هزینه زیادی مصرف می کند به همین دلیل استفاده از  ماده ی منبسط  شونده کتراک ترجیح داده میشود.

آماده سازی کتراک بسیار آسان است و نیاز به تخصص ومهارت ندارد وبا یک آموزش کوتاه میتوان از این مواد استفاده کرد.

حمل ونقل پودر منبسط شونده کتراک به خاطر بسته بندی خاصی که دارد بسیار آسان بوده و در محل مصرف آماده شده و استفاده میگردد.

شکل برش سنگ در معادن اهمیت زیادی دارد،معمولا در عملیات انفجاری به دلیل کم و زیاد شدن مواد به شکل برش دلخواه نمی رسند ولی هنگام استفاده از مواد منبسط شونده چالها در راستای برش دلخواه حفر می شوند و شکست در راستای چالها صورت می گیرد به راحتی می توان به شکل برش دلخواه رسید.

پودرهای منبسط شونده از مواد معدنی طبیعی تشکیل شده اندکه کاملا با محیط زیست سازگار است و هیچ آسیبی به محیط زیست نمیرساند.

 

معایب استفاده از مواد منبسط شونده کتراک:

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  پودرکتراک

بسیاری از پودرهایی که در ایران تولید می شوند استاندارد نیستند: به خاطر اینکه هزینه کمتری برای تولید کننده داشته باشد استانداردهای تولید را رعایت نمی کنند و موادی که تولید می کنند کیفیت مطلوب را ندارند.

معمولا در ایران از یک پودر منبسط شونده واحد در تمامی مناطق سرد وگرم استفاده می شود وبه دلیل اینکه در گرماانبساط این پودرها سریعتر صورت می گیرد در مناطق سرد بازدهی زمانی ومالی معادن بسیار کم می شود.

بی کیفیت بودن بسیاری از این پودرهای منبسط شونده باعث شده که در هوای گرم بخصوص در چالهای سنگهایی که در معرض آفتاب بوده اند انبساط شدید شده و مشابه مواد منفجره عمل کرده و باعث پرتاب سنگ شود.

اکثر پودرهای منبسط شونده داخلی کیفیت ندارند و تنش فشاری محدودی دارند به همین دلیل  میزان انبساط در چالها یکنواخت نبوده و ابعاد برش متفاوتی ایجاد می کنند که شکل برش صاف و یکنواخت نخواهد شد.

بسیاری از مصرف کنندگان ازبعضی محصولات داخلی راضی نیستند و از درد چشم و مشکلات ریوی شکایت دارند ولی بخاطر ارزان بودن قیمت از پودرهای داخلی استفاده می کنند

“توصیه می شود در حین انجام کار واستفاده از این مواد از دستکش ضد اسید و عینک ایمنی استفاده کنیدتا از خطرات چشمی وتنفسی  تا حدودی جلوگیری شود

فاصله ایمنی از محل عملیات نباید کمتر از یک متر باشد

در صورت تماس کتراک با پوست یا چشم شما سریعا با آب سرد شستشو دهید و به پزشک مراجعه کنید”

کتراک 12 ساعته

نحوه آماده سازی کتراک:

نسبت اختلاط کتراک به آب 3 به 1 است یعنی برای 3کیلوگرم کتراک یک لیتر آب استفاده میشود

برای ترکیب این مواد با آب باید از ظروف پلاستیکی کاملا تمیز استفاده شود

آب مورد نظر باید معمولی باشد و ناخالصی نداشته باشد

درجه حرارت آب بین 15تا40 درجه سانتیگراد باشد

اینجا هم میتوانید بیشتر درمورد این مطلب بخوانید  تخریب بتن

دوغاب حاصله بلافاصله بعد از آماده سازی استفاده گردد و 95%چال ها پر شود و بهتراست عملیات تخریب در اوایل روز یا بعدازظهر صورت گیرد قبل از اینکه سنگ یابتن زیر نور خورشید گرم شود

بهتراست سر سوراخها پوشیده نشود این تصور غلط است که می گویند سوراخها با گوه یا چوب پوشیده شود چون فشار گاز باعث می شود که درپوش پرتاب شود و بسیار خطرناک است(درصورت استفاده از گوه یا چوب فاصله ایمنی رعایت شود)

بهتراست بعداز ریختن دوغاب پودر گچ روی شکافها ریخته شود و مقداری آّب به طور یکنواخت روی پودر گچ پاشیده شود 1 تا 2 ساعت فرصت داده شود تا عملیات شکستن به طئر کامل صورت گیرد البته این زمان بستگی به سختی سنگ و بتن دارد در سنگهای سخت باید زمان بیشتری داده شود

 

قطر چال ها:

قطر چال ها بستگی به نوع سنگ دارد در سنگهای سخت حدود15 سانتی متر ودر سنگهای نرمتا 50 سانتی متر باشد

فاصله بین چال ها باید طبق این الگو طراحی شود:

10* قطر چال = حد اکثر فاصله چال ها(میلی متر)

فرمول محاسبه فاصله چال ها به صورت تئوریک در جدول های گوناگون موجود است که این ضریب بر اساس داده های تجربی معادن به دست آمده است:

ضریب * قطر چال = حد اکثر فاصله چال ها(میلی متر)

کتراک 12 ساعته

بسته بندی کتراک:

کتراک 30 دقیقه ای در 2 بسته 10 کیلوگرمی

کتراک 2 ساعته در بسته های 20 کیلو گرمی

کتراک 12 ساعته در بسته های 25 کیلو گرمی (که از این نمونه چندین مدل در بازار داخلی وجود دارد)

 

نکات قابل توجه در هنگام استفاده از کتراک:

اگر درون چال ها گرد وغبار باشد قبل از ریختن دوغاب باید گرد وغبار را خارج کرد

در صورت بارش باران یا برف باید یک پوشش پلاستیکی (بعد از ریختن دوغاب) روی چال ها قرار داد